Kwiat pustyni/ Córka Nomadów -Waris Dirie

DSCN3320[1]

 

 

 

 

 

 

 

Nie dawno przeczytałam  „Córkę Nomadów” Waris  Dirie. Wiec postanowiłam zrobić dwie recenzje Książek Waris  w jednym poście „Córka Nomadów” i” Kwiat pustyni”

Kwiat Pustyni – Waris Dirie

Zacznijmy od Kwiatu pustyni. Na podstawie tej książki powstał film I u mnie od niego się zaczęło. Dawno, dawno temu oglądałam film pod tym tytułem. Dopiero później odkryłam, że był na podstawie książki. Jak was to interesuje w filmie zmienili dużo faktów z książki. Może kiedyś przeczytam ją jeszcze raz i oglądnę film wtedy zrobię wam małe porównanie, ale dzisiaj wróćmy do tematu. A więc „Kwiat pustyni” kupiłam w biedronce za 10 zł. Więc jest to taka moja perełka. Jak wiadomo książka jest oparta na prawdziwych wydarzeniach. Opowiada historie Waris, która urodziła się w Somalii, w plemieniu nomadów. wychowywała się pośród kóz, bydła i wielbłądów, w otoczeniu dzikiej przyrody. W wieku 5 lat została obrzezana, w wieku 6 lat została zgwałcona. Jako trzynastolatka miała wyjść za mąż za starca, ale zdesperowana uciekła z domu. Po wielu przygodach i dramatycznych wydarzeniach jej tułaczka zakończyła się w Nowym Yorku. W wieku 18 lat rozpoczęła karierę modelki. W 1997-2003 została ambasadorką ONZ walczącą przeciwko obrzezaniu kobiet. W 2000 r. założyła fundację zajmująca się uświadamianiem, ochroną i pomocą ofiarom okrutnego rytuału.

Jest to jedna z lepszych książek jakich czytałam. Bardzo fajnie napisana, czyta się jednym tchem. Polecam ja bez mrugnięcia okiem.

Córka Nomadów Waris Dirie

W tej powieści autorka opowiada o próbach spotkania się z matką i wyjeździe do swego ojczystego kraju. Podróż do Somalii jest prawdziwą droga przez mękę, ale spotkanie z rodziną uświadamia jej, że nadal jest prawdziwą nomadką, związaną uczuciowo ze swym dzikim, nieszczęsnym, pięknym krajem.

Książka jest mniej ciekawa od poprzedniej. Łatwo jest ją odłożyć i dopiero po długim czasie z powrotem sięgnąć. Nie wciąga tak strasznie. Ale jest interesująca. Dowiadujemy się w niej o dalszym życiu  Waris. Mamy tu porównanie między Somalia, Nowym Yorkiem. Głowna bohaterka przywozi prezenty dla swych bliskich. Bardzo się starała, aby były im przydatne, ale trochę inaczej wyszło. Jedną z rzeczy jakie im przywiozła była pasta do zębów i szczoteczka. Somalijczycy czyszczą zęby gałązkami z krzewu „szczoteczkowego”. Jej brat udowodnił jej, ze krzew jest o wiele lepszy niż pasta i szczoteczka, gdyż oprócz szczotkowania zębów, może służyć do wyrabiania włóczni. Grubsze gałęzie nadają się na opał z liści wytwarza się wywar na bóle mięśniowe itd. A pasty do zębów nie można nawet jeść Wiec po co mają w ogule to brać do buzi? Usta trzeba opłukać wodą po umyci, a co jeśli zabraknie wody? To jedno z paru takich porównań. Naprawdę widać tu wielka różnicę, są to dwa różne światy. I dla tych porównań warto ja przeczytać. A także czytając powieść uświadamiamy sobie jak my wiele mamy. Wygodny dom , dostęp do usług medycznych. A tam cały czas ludzie się przenoszą szukając dostępu do wody, to jest jeden z głównych celi w ich życiu. Nie ma tam lekarzy. Ludzie są nie dokształceni. Dowiadujemy się , że rytuał obrzezania kobiet wyniósł się z nieświadomości tych ludzi. Oni naprawdę wierzą, że  należy to zrobić. Gdyż kobieta nie obrzezana jest nieczysta zła itd. A wszytko wynosi się z braku nauki.

Pytanie czy polecam te książkę, mogę odpowiedzieć i tak i nie. Jeżeli trafi się wam ta książka w ręce przeczytajcie ją bo warto dowiedzieć się o innym kraju  i obyczajach jakie tam panują. Ale jeśli mielibyście specjalnie ją kupić… Lepiej zaopatrzcie się w „Kwiat pustyni”. W „Córce Nomadów” jest przytoczonych wiele wspomnień z pierwszej książki. Obrzezanie, gwałt itd. Obie książki opisują życie modelki. Tyle, że pierwsza dotyczy życia od  małej dziewczynki, aż po dorosłą modelkę i ambasadorkę ONZ, a druga skupia się na podroży do Somalii i gdzie nie gdzie przywoływane są jakieś wspomnienia z dzieciństwa.

Także jeżeli będziecie zastanawiać się po którą z tych dwóch książek sięgnąć ja polecam „Kwiat Pustyni ” :)

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.