Tylko razem z córką- Betty Mahmoody

Nie dawno skończyłam czytać książkę :”Tylko razem z córką” Betty Mahmoody. Na prawdę warta przeczytania. Jest ona napisana na faktach. Czyli mamy tu prawdziwą historię, a dokładniej dramat matki i córki.

A więc pokrótce o czym jest ta książka.  Betty, amerykanka wychodzi za mąż za Irańczyka Mudiego. Rodzi im się córeczka. Po paru latach w ich małżeństwie zaczęło się psuć. Mudi miał problemy z praca. Pewnego dnia mąż bohaterki stwierdza, ze chce odwiedzić rodzinę w Teheranie i spędzić tam dwa tygodnie wakacji. Betty nie chce wyjeżdżać, obawia się, że zostanie uwięziona w tak odległym kraju wbrew swojej woli. Ostatecznie decyduje się na wakacje w Iranie. Paradoksalnie robi to dla swojej córki Mahtab. Czytając książkę zrozumiecie dla czego tak zaryzykowała. Po upływie dwóch tygodni w Iranie obawy Betty sprawdziły się. Została niewolnicą własnego męża. Usłyszała: ” Nigdy nie opuścisz Iranu! Zostaniesz tu do śmierci”  Od tej pory szukała ucieczki dla siebie i córki z  obcego im kraju.

Książkę czyta się jednym tchem. Nie jest ona trudno napisana. Zarówno jeśli chodzi o język pisany, jak i o opisane emocje. Nie wiem czy rozumiecie o co mi chodzi dlatego przytoczę przykład z inną książką. Podczas czytania książki „Kiedyś byłam księżną”  Jacqueline Pascarl-Gillespie, chwilami były tam tak straszne sceny np. Maż bohaterki na oczach dzieci z gwałcił i pobił swoją żonę. I w tym momencie musiałam odłożyć na chwile książkę. Przerwać czytanie. W historii Betty także były sceny brutalnego pobicia, ale jednak były one w taki sposób napisane, że jednak dało się czytać dalej. [Nie chciałabym porównywać tych dwóch historii bo nie oto mi chodzi, obie były na swój sposób tragiczne, chodzi mi raczej o sposób ich opisania ]. Oczywiście od czasu do czasu pojawiły się łzy w oczach. Zwłaszcza jak czytałam jakąś sytuacje z ich córką. Swoją droga jak na swój wiek Mahtab naprawdę zachowywała się tam dojrzale.

Jeśli chodzi o samo czytanie książki, jest ona napisana dużymi literami, więc szybko i dobrze się ją czyta.

Kolejna sprawa jaką chciałam poruszyć to brak długich i nudnych opisów otoczenia. Oczywiście mamy tam co nie co, ale jest to zachowane w umiarze. Więc nie ma czegoś takiego, że czytasz, a po chwili orientujesz się, że myślisz o czymś zupełnie innym i nie masz pojęcia o czym przeczytałeś.

Na podstawie książki powstała ekranizacja. Film jest z roku 1991 pod ty samym tytułem. Już go oglądnęłam, więc spodziewajcie się jakieś notki.

Książkę wypożyczałam, ale książkę można kupić od 24 do 36 zł

Mam nadzieję, że zachęciłam was do przeczytania tej książki. A ci którzy już ją przeczytali zapraszam do podzielenia się opinią.

Do zobaczenia V… :)

4 Komentarze

    • Naprawdę fajna książka. Daj znać jak uda ci się ją przeczytać czy vi się spodobała :) A gdzie będziesz jej szukać? Będziesz kupować czy także korzystasz z bibliotek?

    • Polecam ją. Naszła mnie taka myśl, ze ona jest dobra także dla osób, które mają słabe nerwy i nie mogą czytać brutalnych scen. Bo tam jakoś tak wszystko, ze tak nazwę gładko jest opisane… Daj znać jak przeczytasz czy ci się spodobała :)

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.